Eğitim notlarımız...

Eğitim notlarımız...


TEMİZ ELLERİMİZ SAĞLIKLI GELECEĞİMİZ,

Değerli Eğitmen,

Defense Antibakteriyel Köpük Sabun ve Eğitim Destek Programı; 4-11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik geliştirilmiştir. Fakat bu yaş aralığında çocuklar, farklı algı ve anlama seviyelerine sahip olabilirler. Bu nedenle küçük yaştaki çocukların eğitmenleri veya ebeveynleri aracılığı ile öğrenmeleri etkili ve kalıcı olacaktır.

DEFENSE’ in Temel Amacı

“Temiz Ellerimiz Sağlıklı Geleceğimiz”

Defense tarafından geliştirilen Köpük Sabun Dispenseri ve Eğitim Destek Programı’nın temel amacı; çocukları el yıkamaya teşvik etmek, el yıkamanın önemini dikkat çekmek, çocukların sağlığına katkı sağlamak ve hastalıklara bağlı devamsızlığı en aza indirgemektir.

 

Eğitimde Hijyenin Yeri & Önemi

 

 • Eğitim çağında çocuklar sürekli öğrenme ve gelişim içerisindedir. Verilen eğitim sonucunda edinilen bu kazanımlar, hayatı boyunca uygulayacağı ve aktaracağı, örnek birey modeli oluşturacaktır.

 

 • Eğitim kurumları, bireyin sosyal etkileşimde bulundukları ilk ortam olması sebebiyle burada edineceği doğru davranış ve etkileşimler ruh ve beden sağlığı açısından çok önemlidir.

 

 • Eğitim kurumlarımızda alacağımız tüm önlemler, uygun eğitim koşulları oluşturmamızda en önemli basamak taşıdır.  

 

PROJENİN AMACI

 

Öğrencilerimizin, eğitimcilerimizin ve okul personellerimizin için sağlıklı ortam şartlarının oluşturulması,

Eğitim kurumlarımızda, doğru hijyen sisteminin kurulması,

Verilen eğitim sonrasında, öğrencilerimizde kişisel hijyen bilincinin oluşturulması,

Doğru ürün, Doğru bilgi, Bilinçli kullanım ile eğitim kurumlarında sağlıklı nesiller yetiştirilmesini hedeflemektedir.

  

 • Tüm öğrencilere Kişisel Hijyen Eğitim verilmesi

Ders Programına Giriş

Aşağıda basit bir örnek teşkil etmesi adına 2 günlük sınıf aktivitesi sunulmuştur. Amaç, öğrencilerinizin doğru ve düzgün bir şekilde el yıkamanın önemini anlamalarında sizlere yardımcı olmak ve öneri sunmaktır. White Defense Köpük Sabun Dispenseri, 5 adımda El Yıkama Kartları ve anlatımınız ile sizlerin bu kritik sağlık konusunu ilgi çekici hale getirmenizdir.

Her öğrencimize temizlik ile ilgili eğitim verildiğini ve sürekliliğin kazanılmasına kadar olan sürecin takibi,

Bu projemizde sunacağımız Defense Antibakteriyel Köpük Sabun özellikleri ;

Alkali ve sabun içermeyen White Defense, sağlıklı cildin asit değeri olan 5.5 pH a sahip. Zararlı nitrosamin ve formaldehit içermediği gibi Antibakteriyel özelliği ile akne ve egzamaya karşı etkili. Formülünde içerdiği Triclosan sayesinde elimizi mikroplardan arındırırken, bakterilerin cilde yerleşmesine mani oluyor. Hipoalerjenik olması hassas ciltlerde de güvenle kullanılabilmesini sağlıyor.

 

Katı ve sıvı sabunların aksine White Defense, ihtiyacımız olan 0,6 ml konsantre ürünü 10 katı hava ile karıştırarak elimize köpük olarak veriyor. White Defense, kolay kullanımı, kısa süre içinde el yıkama alışkanlığı kazandırması, ekonomik ve hijyenik olması tercih edilmesinde önemli bir etken.

 

Bakteri transferi ve antibakteriyel etkisini daha uzun muhafaza etmesi için tek kullanımlık PE ambalajlarda kullanımınıza sunulmuştur. Dispenseri ile birlikte kullanımı uygundur.

 

Birinci Gün

Öğrencilerimize hastalıklardan korunmak için genelde neler yaptığımızın sorulması : (Örnek: doktora gitmek, doğru beslenmek, spor yapmak ve aşı olmak gibi). Verilen cevapları tahtaya yazalım.

Daha sonra hastalıklardan korunmanın en iyi yollarından birinin el yıkamak olduğunu sınıf ile paylaşalım. El yıkamak hakkında ne bildiklerini sınıfımızda soralım ve gene gelen cevapları tahtaya yazalım.

Ardından 5 adımda el yıkama sloganlarını paylaşalım.

Adım 1 : Eller su ile ıslatılır – ISLAT

Adım 2 : Köpük sabun ellere sıkılır – FIŞKIRT

Adım 3 : Eller en az 20 saniye iyice ovulur – KÖPÜRT

Adım 4 : Eller su ile durulanır – DURULA

Adım 5 : Eller kağıt havlu ile kurulanır – KURULA

Son olarak, mikropların nasıl yayıldığını aşağıdaki uygulama ile anlatalım.

 • Ellerimizi doğru ve düzgün yakamazsak, mikropların nasıl yayılacağını şimdi sizlere bir hikaye ile anlatacağım.

(bir silgi alın)

 • Bu silgiyi tutuyorum. Şimdi varsayalım nezle oldum.

(hapşırıyormuş taklidi yapın)

 • Aaaaa… hapşırırken ağzımı kapamayı unuttum.

(silginin üzerine küçük renkli kağıt parçaları yapıştırın ve bunların mikropları temsil ettiğini söyleyin)

 • Hayır! Şimdi “Öğrenci 1” silgiyi aldı. Bu demek oluyor ki, mikroplar benim elimden önce silgiye sonrada ona bulaştı!

(silgiden bazı renkli kağıt parçaları çıkarıp, öğrencinin eline yapıştırın) Sonra “Öğrenci 1” kalini ödünç verir ve bu sırada “Öğrenci 2”’ nin eline dokunur.

 • Hayır! Şimdi “Öğrenci 2” ye “Öğrenci 1” in mikropları bulaştı!

(Renkli kağıt parçalarının bazılarını 2. Öğrencinin eline yapıştırın)

 • Şimdi “Öğrenci 2” öğlen yemeğine gidiyor. Giderken ellerin yıkamayı unutuyor. Ekmeğe dokunurken mikroplara ne oluyor? Evet doğru! Mikroplar yediği ekmeğe bulaştı. Çok kötü! Çünkü mikroplar ağızdan vücuduna girdiğinde, seni çok hasta yapabilir!
 • İşte bu yüzden ellerimizi düzgün ve düzenli yıkamayı her zaman hatırlamalıyız!

(5 Adımda El Yıkama’ yı tekrarlayın) Ellerini Yıka posterini sınıfa asın ve çocukların incelemesini isteyin.

 

 

İkinci Gün

Birinci günde anlatılan konuların kısa bir tekrarından sonra sınıfa düzgün ve düzenli el yıkamanın önemini vurgulayalım.

Ve öğrencilerinize şunları sorun?

 1. El yıkamak neden önemli?
 2. Ellerimizi yıkarken hangi önemli adımları hatırlamalıyız?

Birinci günde anlatılan “5 Adımda El Yıkama” yı teklarlayın.

Ayrıca eve, ebeveynlerin dolduracağı bir el yıkama karnesi de yollayabilirsiniz. El yıkama karnesini sınıfa getirenlere Mikrop Avcıları sertifikası verebilirsiniz.

 

 • Temizlik personellerimizi Hijyen Sanitasyon Sistemi hakkında eğitim verilmesi

Günümüzde giderek büyüyen sosyal alanlar ve çalışma ortamları çok daha kontrollü bir temizlik anlayışı olan sanitasyonu zorunlu kılmıştır. Sanitasyon toplu yaşam alanları için uygulamalı bir bilim dalıdır. Bu konudaki seçenekler ve karmaşık uygulama sistemleri nedeni ile etkisiz ürün kullanımından gereğinden fazla maliyetli sistemlere kadar aşılması gereken birçok engel vardır. Beyaz Hijyen ekibi olarak sahip olduğumuz 20 yıllı aşkın tecrübe ve güçlü alt yapımızla kaliteli sonuca daha ekonomik ulaşmanızda yardımcı olabiliriz.

Renk kodu temizlik sistemi ile kullanılan temizlik malzemesinin nerede kullanıldığını sınıflandırarak personelin olası yanlış kullanımının önüne geçilmesi hem de vardiya değişimlerinde olası hataları engellenmesi hedeflenmiştir. Bu uygulama ile işletme içerisinde riskli alanlar ile düşük riskli yaşam alanları arasındaki Kontaminasyon riskini ortadan kaldırarak sürdürülebilir bir Sanitasyon ortamı sağlanmaktadır.

Bu şekilde Kullanılan Kimyasallar dahil tüm temizlik malzemesi renk gruplarına ayrıldığında hatalı kimyasal kullanımdan kaynaklanabilecek kullanıcı hataları da bir basamak daha azaltılmıştır.

Pratik bir kullanımı olan bu sistemin temel mantığı, kısa bir eğitim ile kolay anlaşılmaktadır.

 

Kırmızı Alan (Çok Yüksek Riskli Alanlar) : Tuvaletler

Sarı Alan (Yüksek Riskli Alanlar) : Lavabo & Armatürler

Yeşil Alan (Orta Riskli Alanlar) : Ortak alanlar, Koridorlar,

Mavi Alan (Düşük Riskli Alanlar) : Sınıflar

 

Defense Multi-Purpose Cleaner, genel temizleyici ile Wc Banyo, Tekstil, Halı, Paslanmaz, Cam, Ahşap, Deri, Bulaşık, Çamaşır gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm yüzeylerde güvenle kullanabilirsiniz. Özel formülü ile her türlü yüzeyde mükemmel sonuç alabileceğiniz bir üründür. Özel ambalaj tasarımı ile pratik bir kullanım sağlar. Defense, diğer kullandığınız temizlik ürünlere nazaran etkin ve kesin çözüm sağlar. Konsantre olması ile temizlik ihtiyacınızı tek bir ürünle çözebilirsiniz.

 

WhatsApp chat WhatsApp Danışma Hattı